Το «θαύμα» του Τρινκιέρι

Ένα από τα πιο ωραία παιχνίδια της τρέχουσας εβδομάδας της Euroleague έγινε στην Κωνσταντινούπολη μεταξύ Εφές και Μπάγερν (στην οποία ομολογώ ότι ο Τρινκιέρι έχει δημιουργήσει μια καλοστημένη μηχανή που δύσκολα θα παραδοθεί.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο coach των φιλοξενουμένων ήθελε να χτυπήσει πολύ με κεντρικό pick and roll και πιο συγκεκριμένα με «Spain pick and roll» στα οποία η Eφές αντιδράει άσχημα διότι ο παίκτης που το δημιουργεί φτάνει για λει απ. Μπήκε παρά πολύ δυνατά η Μπάγερν και η Εφές στο δεκάλεπτο ισορροπεί τη κατάσταση.

Δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές κάνει 5 λεπτά να βάλει καλάθι, η Μπάγερν το εκμεταλλεύεται με δέκα σερί πόντους και τον Ντέντοβιτς να κάνει ένα μικρό σόου με τρίποντα πάλι από καταστάσεις κεντρικού pick and roll και «κλότσημα» της μπάλας αφού βγαίνουν οι βοήθειες και ψάχνουν ελεύθερο σουτ.

Ο Μπάλντγουιν σαφέστατα είναι ο δημιουργός και ο κινητήριος μοχλός της ομάδας. Στο γ’δεκάλεπτο η Μπάγερν είναι μπροστά αλλά η Εφές έβαλε κόφτη στο 37-44, κάνει ένα 8-0, φέρνει το ματς στα ίσια και μάλιστα φεύγει και με διαφορά. Στο δ’ δεκάλεπτο  η τούρκικη ομάδα δείχνει να ελέγχει το ματς αλλά ένας παίκτης που δε τον περίμενε ο Τρινκιέρι, ο Μπαμπ αλλάζει τα δεδομένα με κάποια σουτ που πήρε. Στην αρχή ο Ιταλός coach προσπάθησε να ακουμπήσει την μπάλα κοντά στο καλάθι αλλά δε το κατάφερε σε καλό βαθμό.

Προς το τέλος του παιχνιδιού η Εφές έκλεισε τον Μπάλντγουιν αλλά αυτός σωστά δεν εκβίασε φάσεις. Αντίθετα δημιουργούσε για τους άλλους. Οι τελευταίες φάσεις του Ρέινολντς ο οποίος κυριαρχούσε σε μονομαχίες αλλά σε ένας εναντίον ενός ήταν το κλειδί της νίκης. Πιστεύω πως η Μπάγερν θα μας δώσει αντίστοιχες μπασκετικές χαρές και θα βελτιωθεί κι άλλο στη συνέχεια.

Coach: Ηλίας Αρχιμανδρίτης – Προπονητής ανδρικού τμήματος Άρη Πετρούπολης και υπεύθυνος ακαδημιών