Multi cutting…αγάπη μου

Παρασυρόμενος από το ξέχειλο πάθος του αρχηγού του και από μια σπουδαία αμυντική δουλειά στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο πι και φι από το -12 του πρώτου ημιχρόνου και με ένα θρυλικό επιμέρους 27-2 σφράγισε μια θέση για τον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ.

Ο Ολυμπιακός στηρίχτηκε αρκετά στο γνωστό του multi cutting παιχνίδι, που τόσο του έλειψε στη σειρά με τη Fener και βρήκε εύκολα καλάθια μέσα από την εξαιρετική ματιά του Fall στους επερχόμενους συμπαίκτες του ή από κάποιες weave επιθέσεις, που ανακάτευαν την αντίπαλη άμυνα και έδιναν την ευκαιρία για fast break μισού γηπέδου στους παίκτες του Μπαρτζώκα (παιχνίδι με έξτρα πάσα στην αδύνατη πλευρά).

Η Μονακό πνίγηκε, όταν είδε τον Ολυμπιακό να έρχεται με χίλια και μη έχοντας το απαιτούμενο μέταλλο, έπεσε σαν πύργος από τραπουλόχαρτα, μένοντας στους 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, 20 λιγότερους από το πρώτο.