Με αντεπίθεση στο 4ο οι Ιταλοί επιβλήθηκαν των Γερμανών

Αν και ακολουθούσαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Ιταλοί, τρέχοντας επιμέρους 10-24 στην 4η περίοδο και πιο συγκεκριμένα ένα σερί 0-12 στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, κατάφεραν να λυγίσουν και εν τέλει να κερδίσουν τη Γερμανία με 82-92.

Η ομάδα του Meo Sacchetti έχει το μομέντουμ από το προολυμπιακό, όπου είχε σοκάρει την οικοδέσποινα Σερβία, υποχρεώνοντάς την σε αποκλεισμό, και έρχεται με φόρα, κάτι που σε τέτοια τουρνουά διάρκειας 10 ημερών μπορεί να αποδειχθεί κομβικό. Αχίλλειος πτέρνα των ηττημένων η άμυνα στα φτερά και τα 14 λάθη για μόλις 15 τελικές πάσες.

Κορυφαίος του αγώνα ο Simone Fontecchio, που έκανε μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση (τι θα δούμε φέτος στην Baskonia άραγε;), ολοκληρώνοντας το ματς με 20 πόντους (5/5 3P), 4 rebounds, 2 assists και 3 κλεψίματα. Ακολούθησαν σε απόδοση τα 4άρια της ομάδας, Gallinari και Melli, με 18 πόντους για τον πρώτο και 13 με 9 rebounds για τον δεύτερο, ενώ 18 πόντους είχε και ο Stefano Tonut, που έδωσε ανέλπιστα πολλά εφόδια στην ομάδα του. Από την ομάδα του Henrik Rodl διακρίθηκε ο Maodo Lo με 24 πόντους, 4 rebounds και ισάριθμες assists, ο Bonga με 13, 3 και 4 αντίστοιχα συν 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ από 12 είχαν οι Obst και Wagner.

Επόμενη αγωνιστική: Ιταλία – Αυστραλία και Γερμανία-Νιγηρία.