Επιβλητική η Αυστραλία

Καγκουρό – Τίγρεις: Σημειώσατε ‘1’.
Μόνο για ένα ημίχρονο κατάφερε να ακολουθήσει τη σαφώς ανώτερη και πιο έμπειρη Αυστραλία, η Νιγηρία, η οποία είδε το 41-27 του Β’ ημιχρόνου να την αφήνει συνοπτικά εκτός διεκδίκησης νίκης. Τελικό σκορ 84-67 με τους “Boomers” να δείχνουν με το καλημέρα τις προθέσεις τους. Οι παίκτες του Brian Goorjan ήταν πανέτοιμοι ψυχολογικά για μια σκληρή μάχη, όπως προμηνυόταν μια αναμέτρηση με τους αθλητικούς και μαχητικούς Αφρικανούς.

Το παιχνίδι ξεχώρισε για την ένταση και τη σωματική επαφή. Πολλά λάθη (22 για τους Αυστραλούς, 24 για τους Νιγηριανούς), πολλά κλεψίματα και αρκετή αστοχία ένθεν κι ένθεν (αμφότερες οι ομάδες σούταραν με 39% εντός παιδιάς). Τα 11/24 τρίποντα (46%) ήταν το ποσοστό που σήκωσε στον αφρό τους νικητές, οι οποίοι μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και επέβαλαν τον ρυθμό τους μέσω της άμυνας.

Κορυφαίος ο Patty Mills με 25 πόντους, 6 assists και 4 κλεψίματα, ενώ πολλές λύσεις έδωσαν στο σκορ οι Kay, Ingles και Exum με 12, 11 και 11 πόντους αντίστοιχα. Σημαντική επίσης η συνεισφορά των Dellavedova (8 PTS, 3 REB, 3 AST) και Thybulle (7 PTS, 4 REB, 2 AST, 5 STL). Σε αντίθεση με τους Αυστραλούς, οι Νιγηριανοί είχαν πιο μοιρασμένους ρόλους και αρμοδιότητες, επομένως και οι αριθμοί τους ήταν πιο διάσπαρτοι. Πρώτος σκόρερ με 12 ο Emegano, με τον Okogie να ακολουθεί με 11 και τους Nwora και Achiuwa να έχουν από 10 έκαστος.

Επόμενο ματς των νικητών με τους Ιταλούς, ενώ οι ηττημένοι θα παίξουν ματς-φωτιά με τη Γερμανία.