Η Λετονία έστειλε τη Γαλλία σπίτι της

Το ακούσατε το μπαμ; Η Γαλλία είναι εκτός συνέχειας MundoBasket, αφού τα παλικάρια από τη Λετονία έκαναν τεράστια εμφάνιση και πήραν τη νίκη με 86-88, παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι 37.7” πριν τη λήξη.

Μεγάλο πάθος, καρδιά και θέληση που τρυπούσε τοίχους. Αυτό ακριβώς είναι το μυστικό σε αυτά τα τουρνουά. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έπαιξαν όχι μόνο για τον απόντα Κρίσταπς Πορζίνγκις, αλλά και για τον αρχηγό, Ντάιρις Μπέρτανς, που με 8 πόντους από τα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα, αποχώρησε τραυματίας. Πολλά μπράβο!

Το τελευταίο σουτ του πρώην παίκτη του Περιστερίου, Σιλβάν Φρανσίσκο δεν βρήκε στόχο και οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέσπασαν σε πανηγύρια μέσα σε μια τρομερή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι τους!

Κορυφαίος του αγώνα ο συγκινητικός Ρόλαντ Σμιτς, που εκτός από τις τεράστιες μάχες που έδινε με τα θηρία των Γάλλων, πέτυχε 20 πόντους και τις δυο καθοριστικές βολές που έδωσαν το προβάδισμα, ενώ μεγάλα σουτ πέτυχε επίσης ο Άρτους Ζάγκαρς που με τρία τρίποντα στην 5 τελευταία περίοδο σταμάτησε στους 22 με τελικές πάσες.

Τέλος 15 είχε ο Ντάβις Μπέρτανς. Από τη Γαλλία, ο Φουρνιέ είχε 27, ο Γιαμπουσελέ 18 και ο Μπατούμ που αποχαιρετά την ενεργό δράση με ένα πικρό χαμόγελο, 13.

Στα Power Rankings μας για τους Λετονούς είχαμε γράψει μεταξύ άλλων τα εξής: “Θα δούμε πολλές τρίποντες βόμβες και πολλά παιχνίδια που θα εξελίσσονται σε ροντέο και θα πάνε το σκορ σε πολύ μεγάλα επίπεδα, στα οποία είναι αβέβαιο αν ακόμα και ο Καναδάς με τη Γαλλία μπορούν να ακολουθήσουν.”