Τα λέγαμε από τον Ιούλιο για τον Jean Montero

Με κορυφαίους τους Karl-Anthony Towns (24-11-5) και Andres Feliz (24-5-5) και κρυφό χαρτί τον Jean Montero, για τον οποίο διαβάσατε ΠΡΩΤΟΙ στη σελίδα μας, η “Dominicana” έκανε μια τεράστια νίκη επί της Ιταλίας και τερματίζει όπως όλα δείχνουν πρώτη σε έναν πολύ απαιτητικό όμιλο.

Ο νεαρός PG της Betis τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 6 rebounds, 9 assists για μόλις 1 λάθος, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, όντας απόλυτα ψύχραιμος και συνεπής στις μεγάλες αποφάσεις που κλήθηκε να πάρει για την ομάδα του, όντας ο κουμανταδόρος της για 36:13!!! Εξαιρετικός, μια ακόμα μεγάλη δικαίωση της σελίδας μας.

Η Ιταλία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 12-0 γρήγορα γρήγορα, αναγκάζοντας τον Νέστορ Γκαρσία να πάρει και τα δυο time-out που δικαιούταν για το πρώτο ημίχρονο, στα πρώτα μόλις λεπτά της αναμέτρησης, όμως μια παράξενη νευρικότητα που επικρατούσε στον πάγκο της “Ατζούρα” έβγαλε εκτός ρυθμού επιτελείο και παίκτες (ο Ποτζέσκο αποβλήθηκε στις αρχές της 2ης περιόδου) και οι Δομινικανοί με σκληρή άμυνα και μεγάλα σουτ επέστρεψαν και πήραν διαφορές ασφαλείας στο δεύτερο ημίχρονο, τις οποίες διαχειρίστηκαν σωστά.

Η Ιταλία, που είχε ως κορυφαίο τον Μάρκο Σπίσου με 17 πόντους, 5 rebounds, 4 assists και 2 κλεψίματα.