Οι 40ρηδες «Ιωάννιδες»… Βίντεο

Η βραδιά των Γιάννηδων ήταν η χθεσινή αγωνιστική ημέρα.

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Ιωάννης Παπαπέτρου έδωσαν ξεχωριστές παραστάσεις για τις ομάδες τους με μεστή και πρωταγωνιστική παρουσία στο παρκέ.

Ο πρώτος βέβαια συνδύασε την προσωπική του επίδοση με νίκη της ομάδας του. Οι Μπακς επικράτησαν 124-115 των Μπουλς, με τον Έλληνα άσο να ολοκληρώνει τον αγώνα με 38 πόντους ( 12/19 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/20 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο) σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από την άλλη πλευρά της εγχώριας μπασκετικής επικαιρότητας, ο Παναθηναϊκός γνώρισε μια αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ με σκορ 105-106, για τον θεσμό της Euroleague.

Ωστόσο, ο 25χρονος φόργουορντ, Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε το ματς της ζωής του, σκοράροντας 39 πόντους με 9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 49 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα, ο Παπαπέτρου έσπασε και το ρεκόρ πόντων Έλληνα παίκτη στη EuroLeague με τη σύγχρονη ιστορία της, καθώς ξεπέρασε τους 37 που είχε πετύχει ο Νίκος Χατζής σε αγώνα ΑΕΚ – Μακάμπι Τελ Αβίβ (110-113 χωρίς παράταση) στις 2 Δεκεμβρίου του 2004 στο κλειστό του Γαλατσίου. 36 έχει βάλει ο Παναγιώτης Λιαδέλης, 34 ο Βασίλης Σπανούλης.