Νίκη και 3×3 για τους Boomers!

Η Αυστραλία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των μαχητικών Γερμανών και με τελικό 89-76 να πανηγυρίσει την 3η της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον δεύτερο όμιλο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Εκτός από κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Brian Goorjian βρήκαν τη συγκέντρωσή τους και αντεπεξήλθαν στο σκληρό παιχνίδι των “πάντσερ”, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα βραχείας κεφαλής (4 πόντοι). Στην επανάληψη ωστόσο επέβαλαν τον ρυθμό τους και με τον Patty Mills να εκτελεί ασταμάτητα από την περιφέρεια (24 πόντοι με 5 τρίποντα) και τους Landale και Kay να κάνουν αρκετά καλή δουλειά στη ρακέτα, καλύπτοντας το μεγάλο κενό που προέκυψε με το πρόβλημα του Baynes, κατάφεραν να κλείσουν θετικά μια ακόμα αναμέτρηση και να βγουν αήττητοι από έναν πολύ απαιτητικό όμιλο.
Κορυφαίος των Γερμανών ο Obst με 17 πόντους, με τον Johannes Thiemann να ακολουθεί με 11 πόντους και 9 rebounds.

Η Γερμανία πλέον περιμένει μια φυσιολογική εξέλιξη του ματς Αμερική-Τσεχία (νίκη των Αμερικανών με μια λογική διαφορά 15 πόντων), για να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.