Στην τρέχουσα περίοδο του καλοκαιριού, οι ομάδες κάνουν τα σχέδιά τους για την επόμενη σεζόν. Στο ίδιο μήκος κύματος κινείται φυσικά και η Εσκανά, με την νέα περίοδο να υπάρχουν αξιοσημείωτες αλλαγές στην αγωνιστική δράση.
Σύμφωνα με πληροφορίες του «The Momentum.gr», κάποιες προτάσεις είναι σχεδόν βεβαιότητες και δύσκολα θα αλλάξουν. Το λέμε αυτό, καθώς η Ένωση έχει κάνει τις εισηγήσεις της και αναμένει την έγκριση από την ΕΟΚ. Μέχρι επομένως, να περάσουν σε αυτό το στάδιο έχουμε και οφείλουμε να διατηρούμε το δικαίωμα της αναμονής.
![](https://static.themomentum.gr/wp-content/uploads/2022/05/8.jpg)
Τι αλλάζει
Αρχικά, οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων θα τελεστούν στα τέλη Αυγούστου.
Στα πρωταθλήματα της Α, Β και Γ Ανδρών επανέρχεται η διαδικασία των play offs και play outs, όπως είχαμε αναφέρει και το περασμένο διάστημα (διαβάστε ΕΔΩ).
Η συμμετοχή των μικρών αποτελεί παρελθόν. Τι εννοούμε. Στη 12αδα, η ομάδα μπορεί να κατέβει με 10 «μεγάλους» και 2 «μικρούς». Η συμμετοχή τους δεν είναι υποχρεωτική, απλά παρουσία. Μάλιστα, αν μια ομάδα για παράδειγμα δεν μπορεί να «κατέβει» με 2 μικρούς, δηλώνει απλά την 10αδα της.
Τέλος, σημαντική αλλαγή αναμένεται στο πρωτάθλημα της Γ΄ Ανδρών, καθώς ομάδες της Ένωσης που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα των Εθνικών κατηγοριών έχουν εκφράσει την επιθυμία τους να δηλώσουν στο εν λόγω πρωτάθλημα θυγατρική ομάδα Under 23.
Επιμέλεια: Σπύρος Κόγκας