Επιστροφές – καταστοφές

Χωρίς τον πιο σταθερό της παίκτη φέτος (Ponitka), αλλά με ΆΡΙΣΤΟ διάβασμα και μοναδική καθοδήγηση από τον Xavi Pascual, η Zenit στην παρθενική συμμετοχή της στα Playoffs της EuroLeague πέτυχε την 1η νίκη στην ιστορία της σε αυτή τη φάση, περνώντας από την Καταλονία με 74-76.

Μαέστρος ο φανταστικός Kevin Pagos, που πλήγωσε τον παλιό προπονητή και την παλιά του ομάδα, “γράφοντας” τα εξαιρετικά νούμερα των 19 πόντων με μόλις 2 άστοχα σουτ, 11 assists και ενός μόλις λάθους σε 34:50 συν το νικητήριο σουτ στην τελευταία επίθεση και όταν το ματς ήταν στην ισοπαλία. Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα, με τις δυο ομάδες να εκτελούν κυρίως στην καρδιά της ρακέτας και την Barcelona να επιστρέφει από το -17 που βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Το πράγμα δυσκολεύει νομίζω αρκετά και για τις δυο ομάδες, διότι δεν μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα, το πόσο θα αντέξει η Zenit σε μια σειρά, στην οποία αντιμετωπίζει έναν αντικειμενικά ανώτερο αντίπαλο, μια εχθρική διαιτησία και κυρίως μια πιο πολυπληθή ομάδα (πολύ σημαντικά τα 5 λεπτά του Kηvostov και τα 2:12 του Zakharov, που αποτέλεσαν τις ρεζέρβες του PG της Zenit).

Υ.Γ: Ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης και πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης των “Blaugrana” είναι χωρίς αμφιβολία ο Nikola Mirotic. Σήμερα σε μια πολύ κακή βραδιά για τον ίδιο (τρομερή ετοιμότητα με εναλλακτικές σε κάθε περίπτωση από το Staff των Ρώσων) ο Ισπανός PF έμεινε για μισή ώρα στο παρκέ, πετυχαίνοντας 10 πόντους (2/6 FG), 2 rebounds και 2 λάθη με 4 στο σύστημα αξιολόγησης.

Είναι λάθος, τα φώτα και το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης να πέφτουν αποκλειστικά στον Καλάθη, γιατί δεν πέρασε χειροπέδες στον Pangos και δεν έβαλε τα μεγάλα σουτ για την ομάδα του. Δεν θέλουμε να πούμε με αυτόν τον τρόπο, ότι ο Καλάθης ήταν καλός σήμερα, όμως στη Barcelona άπαντες πλην των Davies και Kuric (ίσως και Higgins) βρέθηκαν σε κακή μέρα.

Ε, στην Ισπανία έχουν ελαφρώς καλύτερη μπασκετική -και αθλητική γενικότερα- παιδεία απ’ ότι εμείς και θα ψάξουν εις βάθος τα πραγματικά αίτια της σημερινής τους ήττας.

Επιμέλεια: Fundamentals (λογαριασμός Facebook)