Πριν ξεκινήσουμε την ανάλυση του φετινού Άρη πρέπει να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πόσο ταλαιπωρημένη είναι αυτή η ομάδα τα τελευταία χρόνια με χρέη του παρελθόντος, με ban μεταγραφών και άλλα πολλά. Σε αυτή τη βάση είναι μια πρώτη κατάκτηση ότι έστω και στο παρά ένα η ομάδα έδιωξε τα ban κι έκανε μεταγραφές. Εκεί όμως αρχίζουν τα προβλήματα.
Η ομάδα δεν κράτησε κορμό από πέρσι αφού έχουν μείνει μόνο ο Μποχωρίδης, ο Φλιώνης και ο Σλαφτσάκης. Αυτό λοιπόν σε συνδυασμό με το ότι το ρόστερ μαζεύτηκε μερικές μέρες πριν την πρεμιέρα, έχει δημιουργήσει θέματα ομοιογένειας και φυσικής κατάστασης στα τέλη των αγώνων.
![](https://static.themomentum.gr/wp-content/uploads/2019/10/6.jpg)
Το επόμενο και βασικότερο κομμάτι είναι ότι ο πολύπειρος Σούλης Μαρκοπούλος έχει φτιάξει ένα αξιόμαχο και άκρως μπασκετικό σύνολο το όποιο όμως έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα για το σύγχρονο μπάσκετ. Σε αυτό αν προσθέσουμε ότι έχει χάσει τους 2 πιο αθλητικούς παίκτες(Μορις-Μποχωρίδης)με τραυματισμό δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα. Μιλάω για την Αθλητικότητα και την Ταχύτητα που τόσο μεγάλο ρόλο παίζει πλέον στο άθλημα κι ειδικά στην Α1 των 6 Αμερικάνων.
Λίγο πιο αναλυτικά.
Στη θέση του οργανωτή όλα δείχνουν ότι Ταλτον θ αποτελέσει παρελθόν αφού εκεί χρειάζεται ένας παίκτης με μεγαλύτερη έφεση στο σκορ τον οποίο θα συμπληρώνει ο Φλιώνης. Δεν είναι κακός παίκτης ο Αμερικάνος αλλά δεν είναι αυτό που έχει ανάγκη η ομάδα.
Στο 2 υπάρχει ο Γκετσεβιτσιους ο οποίος είναι πολύ ποιοτικός αλλά καθόλου αθλητικός με αποτέλεσμα να έχει σημαντικό θέμα στο αμυντικό κομμάτι ενώ πίσω του υπάρχει ο Σακελλαριου με αποχή σχεδόν 1 χρόνου οπότε η θέση είναι προβληματική.
Και γίνεται πιο προβληματική με τις απουσίες που ανέφερα προηγουμένως και στο 3 που έχει μείνει μόνο ο Αθλητικός αλλά μέτριος ποιοτικά Σλαφτσακης.
Στους δε ψηλούς ο Σούλης έχει μάθει να παίζει με πολύ πικ και μπασκετικούς ψηλούς κι η αλήθεια είναι ότι Μιλοσεβιτς-Ντραγκισεβιτς-Γκαγκιτς ξέρουν πολύ καλά το άθλημα όμως στην Α1 των 6 Αμερικάνων υπάρχει μεγάλο έλλειμμα αθλητικότητας που φέρνει σημαντικό θέμα στο αμυντικό ριμπάουντ και τους αθλητικούς περιφερειακούς να χτυπάνε διαρκώς στα πόδια τους αργούς ψηλούς όπως είδαμε να κάνει ο Μπαρτ στο τελευταίο παιχνίδι.
Τι χρειάζεται
Κλείνοντας από το πρώτο μικρό δείγμα γραφής που έχουμε η ομάδα εκτός της αλλαγής του Τάλτον που φαίνεται αποφασισμένη για εμένα χρειάζεται 2 κινήσεις ακόμα. Υπάρχει στην αγορά ο Βλαντο Γιανκοβιτς που θα δώσει μεγάλη βοήθεια στο 3-4 ειδικά όσο λείπει κι ο Μποχωριδής και κατ εμε η πιο επείγουσα κίνηση που πρέπει να γίνει είναι ν ανέβει ο Μιλοσεβιτς ως αλλαγή στο 5(έχει βαρύνει για 4 και παίζει κυρίως από το ποστ) και να αλλαχτεί ο Γκαγκιτς με αθλητικό 4ρι με καλό σουτ που θα βοηθήσει και αμυντικά αλλά κι επιθετικά ανοίγοντας χώρους.
Πιστεύω ότι η ομάδα δεν θα κινδυνεύσει άμεσα κι ότι με τις 2-3 διορθωτικές κινήσεις μπορεί να επιστρέψει στα play – offs .Αναμένουμε τη συνέχεια λοιπόν.
![](https://static.themomentum.gr/wp-content/uploads/2019/10/3222.jpg)
Νίκος Ποτόσογλου
Προπονητής Ανδρικής ομάδας του Πειραϊκού και της εφηβικής ομάδας της Ελευθερίας Μοσχάτου