Βράζει ο Αθηναϊκός για τη διαιτησία: «Τα τρία ανδρείκελα που φορούν μαύρα παντελόνια και γκρι μπλούζες…»

O αγώνας μεταξύ της Λυκόβρυσης και του Αθηναϊκού για την Α΄Ανδρών της Έσκα, έχει και τρίτο ημίχρονο, αφού οι φιλοξενούμενοι εξέδωσαν μια αιχμηρή ανακοίνωση, με αποδέκτες τους διαιτητές, οι οποίοι συνέβαλαν «στην κλοπή του αιώνα».

Παράλληλα, στο επίκεντρο της κριτικής είναι και η κερκίδα, που επιδόθηκε σε προκλητικές συμπεριφορές και λόγια.

Αναλυτικά, η ανακοίνωση:

«ΚΛΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ !!!!!

Χθές βράδυ, στο Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Πεύκης πραγματοποιήθηκε η κλοπή της χρονιάς σε αποτέλεσμα αγώνα. Η ομάδα μας αντιμετώπιζε εκείνη της Λυκόβρυσης . Κατά την τελευταία επίθεση και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 60-60 ο ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ κατάφερε να πετύχει καλάθι σε εμπρόθεσμο χρόνο, χωρίς να έχει ηχήσει η κόρνα λήξης του αγώνα. Η γραμματεία προσμέτρησε το καλάθι και ενημέρωσε τον πίνακα σκορ του γηπέδου με το νέο αποτέλεσμα. Καθώς εμείς πανηγυρίζαμε την νίκη μας και οι αντίπαλοι βρίσκονταν πεσμένοι ,εντός του αγωνιστικού χώρου, που δεν κατάφεραν την ολική ανατροπή του αγώνα , η διαιτησία μας επαναφέρει ύστερα από τουλάχιστον 3 λεπτά ενημερώνοντας μας πως το καλάθι που καθόρισε το τελικό σκορ του αγώνα δεν θα το προσμετρήσει λόγω αμφιβολιών για το αν επετεύχθη εντός χρόνου αγώνα.

Τα τρία ανδρείκελα που φορούν μαύρα παντελόνια και γκρι μπλούζες κάτω από την πίεση μιας εξέδρας που καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα απειλούσε με φράσεις όπως ” Εδώ θα γίνει ο τάφος σας” , αποφάσισαν να κλέψουν την νίκη από την ομάδα του ΑΘΗΝΑΙΚΟΥ και να δώσουν δικαίωμα στην ομάδα της ΛΥΣΟΒΡΥΣΗΣ οδηγώντας τον αγώνα σε παράταση, όπου και κέρδισαν.

Εμείς σαν Σύλλογος και υγιές Σωματείο , δεν έχουμε μάθει ούτε να διαμαρτυρόμαστε ούτε να αναρτούμε ανακοινώσεις, καθώς η ιστορία του ΑΘΗΝΑΙΚΟΥ έχει γραφτεί και καμία κλοπή ή αλλοίωση αποτελέσματος δεν μπορεί να την αλλάξει. Ας δουν αυτοί που διοικούν Ε.Ο.Κ – Ε.Σ.Κ.Α τι πρέπει να κάνουν ώστε τα αποτελέσματα των αγώνων να κρίνονται εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου. Δεχτήκαμε απειλές τόσο κατά την διάρκεια του αγώνα όσο και στην ανάπαυλα ενώ η αποστολή μας αποτελούταν από τους 12 αθλητές μας, το προπονητικό team και 10 γονείς που θέλησαν να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους. Θα θέλαμε λοιπόν να ευχαριστήσουμε την ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ για την αξέχαστη φιλοξενία καθώς ο ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ στα τόσα χρόνια ιστορίας του δεν έχει ξανά βρεθεί αντιμέτωπος με τόσο προκλητικές συμπεριφορές και χυδαία λόγια».