Σαν σήμερα: Όταν ο Kobe κέρδιζε κυριολεκτικά μια ομάδα μόνος του…

Πίσω στο 2005 λοιπόν και στις 20 Δεκέμβρη.
Οι Lakers υποδέχονται τους Mavericks στο Staples Center. Για όσους δεν θυμούνται ή δεν γνωρίζουν τα βασικά, εκείνη τη σεζόν το Dallas είχε φτάσει μέχρι τους τελικούς του NBA και στη σύνθεσή τους δέσποζε ο επιβλητικός Dirk Nowitzki, που είχε αναδειχθεί και MVP της σεζόν. Το ματς ήταν δύσκολο, επομένως. Εκτός κι αν έχεις μαζί σου τον Kobe Bryant.

Σε εκείνο το ματς ο “Mamba” πήρε φωτιά και κέρδισε μόνος του στην κυριολεξία τους Mavericks.
Με το τέλος της 3ης περιόδου, το σκορ ήταν 95-61 και ο Kobe Bryant είχε σημειώσει τους 62 (!!!) από τους 95 πόντους της ομάδας του Phil Jackson. Ήταν η πρώτη φορά που σε 36 λεπτά αγώνα (τουλάχιστον από όταν το χρονόμετρο των 24” μπήκε στο παιχνίδι) ένας παίκτης έχει σκοράρει περισσότερους πόντους από όσους όλος ο αντίπαλος μαζί.
Με τη λήξη του τρίτου 12λεπτου ο Phil Jackson αποσύρει τον Kobe, που είχε ήδη παίξει 32:53 και στα μέσα της τελευταία περιόδου στέλνει τον βοηθό του, Brian Shaw, να ρωτήσει τον Super Star των Lakers, αν ήθελε να ξαναμπεί, για να φτάσει τους 70. Η απάντηση του Kobe φάνηκε τρελή και αλαζονική: “Όχι, θα τους φτάσω κάποια άλλη φορά”.
Ο Shaw τα παίρνει κρανίο και τον ρωτά, αν νομίζει ότι θα έχει ξανά αυτή την ευκαιρία και αν σίγουρα δεν θέλει να ξαναμπεί στο παρκέ. Ο Bryant αρνείται ξανά.

888sport on Twitter: "#OnThisDay in 2005, Kobe Bryant scored 62 points  against the Mavericks in three quarters. The Mavs scored 61 in those three  quarters. He was asked if he wanted to

Τρελό; Σίγουρα. Υπάρχει και πιο τρελό ακόμα; Αν είσαι ο Kobe, ναι. 32 μέρες αργότερα, οι Lakers θα παίξουν με τους Raptors και ο Kobe θα σκοράρει 81 πόντους, υπενθυμίζοντας στον Shaw, ότι όταν θα είχε ξανά την ευκαιρία και η ομάδα τον χρειαζόταν, τότε θα έσπαγε το φράγμα των 70 πόντων. Μόνο που εκείνη τη φορά έσπασε ΚΑΙ το φράγμα των 80…

Δείτε το Box Score του αγώνα εδώ και τα highlights της αναμέτρησης εδώ.

Επιμέλεια: Outsider