«Πόλεμος» ανακοινώσεων μεταξύ Μανδραϊκού – Ικάρου Καλλιθέας

Και τρίτο ημίχρονο είχε ο αγώνας μεταξύ Μανδραϊκού και Ικάρου Καλλιθέας για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 79-59 επί των γηπεδούχων, παίρνοντας μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το ΔΣ του Μανδραϊκού εξέδωσε μετά τον αγώνα μια αιχμηρή ανακοίνωση με αποδέκτες τους διαιτητές της αναμέτρησης, οι οποίοι «εξόργησαν το φίλαθλο κοινό που παρακολουθούσε εμβρόντητο την κατάφορη αδικία σε βάρος της ομάδας μας».

Στη συνέχεια, ακολούθησε η απάντηση από πλευράς Ικάρου, αφήνοντας αιχμές για τον προπονητή του Μανδραϊκού και τον πάγκο της ομάδας, μεταξύ άλλων.

Η ανακοίνωση του Μανδραϊκού

«Με ήττα έληξε ο αγώνας με τον Ίκαρο Καλλιθέας 59-79.Δυστυχώς ,για ακόμα μια φορά αντί να θαυμάσουμε τους αθλητές των δυο ομάδων,κατάφεραν να κλέψουν την παράσταση οι διαιτητές.Απορίας άξιο πως σχεδόν ανά λεπτό!! ο κ.Εφραιμίδης φόρτωνε με φάουλ τους αθλητές μας και φτάσαμε στο ημίχρονο να είναι 20-8 τα φάουλ!!!Πως είναι δυνατόν να βρισκόμαστε μπροστά στο σκορ και ξαφνικά ο εν λόγω διαιτητής στο επόμενο δεκάλεπτο να σφυρίζει εμμονικά,ανατρέποντας έτσι το αποτέλεσμα;;;

Φυσικά ακολούθησε παρόμοια τακτική και ο κ.Καψαρίδης.Το αποτέλεσμα ήταν να εξοργίσουν το φίλαθλο κοινό που παρακολουθούσε εμβρόντητο την κατάφορη αδικία σε βάρος της ομάδας μας!Το βίντεο του αγώνα υπάρχει και είναι στη διάθεση της ΚΕΔ,που θα έπρεπε κάθε εβδομάδα να βλέπει τους αγώνες και να ελέγχει τους διαιτητές.Η δουλειά μας ειναι το μπάσκετ με πρωταγωνιστές τους αθλητές,όλα τα υπόλοιπα αμαυρώνουν το άθλημα.

Με εκτίμηση,

ΔΣ ΓΣ Μανδραϊκός».

Η ανακοίνωση του Ικάρου Καλλιθέας

«ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ …..

Με μεγάλη μας έκπληξη πληροφορηθήκαμε την μεταμεσονύχτια ανακοίνωση του Μανδραϊκού για την μεταξύ μας αναμέτρηση.Θα θέλαμε να πληροφορήσουμε το φίλαθλο κοινό ότι :

Μετά το τέλος του αγώνα οι φίλοι της Μανδρας μας έδωσανσυγχαρητήρια ,μας είπανε ότι είμαστε καλύτεροι κ μας τόνισαν ότι αυτοί έκαναν λάθη στον καλοκαιρινό τους σχεδιασμό .

Επίσης ,πως μπορεί να αδικηθεί μια ομάδα όταν το παιχνίδι <<τελειώνει>> στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου χωρίς να έχει αποβληθεί κανένας παίχτης ,όταν η γηπεδούχος ομάδα δεν μπορεί να βάλει καλάθι,οταν ο 1ος σκορερ της ομάδας μας εκτελεί 2 βολές ,

όταν ο προπονητης της γηπεδούχου από το πρώτο δευτερόλεπτο βρίσκεται στο τραπέζι της γραμματείας κάνοντας το δικό του show χωρίς να αποβάλλεται ,

οταν από το πρώτο δευτερόλεπτο προπονητης κ πάγκος διαμαρτύρονται κ πιέζουν ψυχολογικά τους διαιτητές

όταν απαιτούν να εφαρμοστούν νέοι κανονισμοί …κάτι μεταξύ πάλης κ ελληνορωμαϊκής .

Προφανώς ,η ανακοίνωση τους αποσκοπεί κάπου αλλού ,όμως είμαστε υποχρεωμένοι να προστατέψουμε την προσπάθεια της ομάδας μας κ την πεντακάθαρη νίκη μας.

Το βιντεο του αγώνα είναι στην διάθεση των αρμοδίων οργάνων .