Οι αιτίες για το ροζ φύλλο του ΠΑΟ κόντρα στη Φενέρ

Δύσκολη και αγχωτική νίκη πήρε χθες ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Φενερ. Η νίκη είναι πάντα νίκη βέβαια και αυτό έχει σημασία τη δεδομένη στιγμή ειδικά μέσα σε μια «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκα.

Ο ΠΑΟ έχει βελτιώσει το επιθετικό του παιχνίδι με μια κίνηση: Ανέβασε το κεντρικό pick n roll λίγο πιο ψηλά. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα να αξιοποιηθούν όλοι οι παίκτες. Από τον Καλάθη που παίρνει το σκριν, τους σουτέρ όπως ο Φριντέτ και οι ψηλοί του Τόμας και Παπαγιάννης. Αυτό έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο.

Όταν άρχισε το rotation των παικτών και ειδικά η είσοδος του Ραις άλλαξε την εικόνα, η Φενερ ισορρόπησε. Είχε στο μεταξύ βελτιώσει και την επίθεση της με διαρκή κίνηση και στόχευση με αποτέλεσμα το 46-42 του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟ είχε θέματα στην άμυνα του Β δεκαλέπτου.

Η προσήλωση του Παναθηναϊκού στην άμυνα μαζί με την δημιουργία του Καλάθη και την ικανότητα του Φριντέτ στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η αιτία της τελικής του νίκης.

Έχτισε μια διψήφια διαφορά (65-55) που έφθασε στο 70-57 στο 33. Η αποχώρηση του Καλάθη με 5 φαουλ παραλίγο να οδηγήσει στην απόλυτη ανατροπή.

Συμπερασματικά, η διαφορά στα ριμπάουντ (37-27) και ο Φριντέτ (22 πόντοι σε 26 λεπτά) ήταν οι λόγοι που ο ΠΑΟ κέρδισε αυτό το παιχνίδι.

Κώστας Κεραμιδάς: Coach Κόροιβου Αμαλιάδας