Ματσάρα στο παρκέ του Τόκιο και σεφτές για τη Γερμανία

Απόλυτα ισορροπημένο το παιχνίδι μεταξύ Νιγηρίας και Γερμανίας με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες (50-50) και να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο επίσης στην ισοπαλία.

Εν τέλει το επιμέρους 18-25 των Γερμανών στην 4η περίοδο ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 92-99 και έδωσε στα “πάντσερ” την πρώτη τους νίκη σε Ολυμπιάδα μετά από 13 χρόνια και τους Αγώνες του Πεκίνου το 2008.

Κορυφαίοι των νικητών οι ψηλοί τους. Voigtmann με 19 πόντους και 7 rebounds, Wagner με 17 και 3, Thiemann με 9 και 10 αντίστοιχα και Barthel με 14 πόντους, ήταν αυτοί που τράβηξαν το περισσότερο κουπί για την ομάδα του Henrik Rodl, με τους Lo (13 πόντοι, 9 assists αλλά και 9 λάθη) και Bonga (5 πόντοι, 6 rebounds, 3 assists) να βάζουν κι αυτοί το δικό τους λιθαράκι.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Jordan Nwora (33 PTS, 7/12 3P, 7 REB) πήγε στράφι από την πλευρά των ηττημένων, οι οποίοι πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και ελπίζουν μόνο σε ένα θαύμα απέναντι στην Ιταλία, προκειμένου να ανακτήσουν κάποιες από τις ελπίδες τους για πρόκριση. Από την άλλη, η Γερμανία θα αντιμετωπίσει το φαβορί του ομίλου, Αυστραλία, με στόχο, αν όχι τη νίκη, μια ήττα με μικρή διαφορά.