Μανδραϊκός – Ιωνικός: Ρίσκο η επιμονή των γηπεδούχων στην ζώνη – Βίντεο

Το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Α΄Ανδρών στην Εσκανά διεξήχθη στη Μάνδρα, με τον φιλοξενούμενο Ιωνικό να κερδίζει την αναμέτρηση και να δικαιώνει τον τίτλο του αδιαφιλονίκητου φαβορί για την άνοδο.

Το «The Momentum.gr» θα προσεγγίσει τακτικά τον αγώνα με βάση τα όσα είδαμε στο α΄ ημίχρονο, καθώς το μικροσκόπιο δεν είναι αποκλειστικό εργαλείο της Euroleague και της Basket League.

Στα του ματς:

Ο Μανδραϊκός παίζει σε όλο το ημίχρονο με 2-3 ζώνη και ρισκάρει αρκετά, αλλά γενικά έχει καλή επικοινωνία στα μετόπισθεν και καλούς ψηλούς, που δουλεύουν στο έδαφος για το ριμπάουντ, ενώ μπροστά τελειώνουν φάσεις κοντά στο καλάθι.

Ο Ιωνικός με μια πάσα στο δεξί φτερό και άμεσο κόψιμο του PG στην αντίθετη γωνία προσπαθεί να βρει πάσα διπλής ή και τριπλής απόστασης, για να βρει χώρους ή μέσω “σκαλοπατιού” του ψηλού στο high post. Βρίσκει σουτ και βάζει αρκετά, όμως δεν έχει εύκολο το inside παιχνίδι, εκτός από κάποια έξυπνα κοψίματα στην πλάτη του φτερού ή μερικά post up.

Επιθετικά η Μάνδρα αντιμετωπίζει αρχικά το under του Ιωνικού με μια δυσπιστία στο σουτ από πλευράς της, ενώ αργότερα όταν ο ‘5’ γίνεται ο χειριστής, ο Ιωνικός αλλάζει σε “σκιά”.

Εκεί βρίσκει περισσότερες πάσες στην αδύνατη πλευρά η Μάνδρα και καλύτερες ματιές στο καλάθι αλλά και ατομική φάση. Γενικά η γηπεδούχος ομάδα φαίνεται ψυχωμένη ίσως και επειδή παίζει εντός έδρας και προσπαθεί να δώσει ρυθμό στο παιχνίδι, σουτάροντας ανελέητα στο 1/3 της επίθεσης (δηλαδή στα πρώτα 8 δευτερόλεπτα πολλές φορές).

Με το passing game στην περιφέρεια μετά το cut του PG ο Ιωνικός βρίσκει κυκλοφορία και μεταφέρει την μπάλα γρήγορα από πλευρά σε πλευρά, αλλά η Μάνδρα είναι καλά προετοιμασμένη και ίσως και τυχερή σε κάποιες φάσεις. Θα μπορούσε να είχε φάει 8-10 πόντους ακόμα.