Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Αστέρας: Η τεχνική ανάλυση των τελευταίων λεπτών – Ο «τζόγος» του σουτ και το κυνήγι του missmatch

Σεφτέ στις νίκες για το φετινό πρωτάθλημα στην Α΄Ανδρών της Εσκανά έκανε ο Αστέρας Αγ. Δημητρίου, περνώντας δια πυρός και σιδήρου από τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης με 73-74.

Στα διαθέσιμα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, που μετέδωσε το Moschatotavros Sporty, το «The Momentum.gr» αγγίζει τις τεχνικές προσεγγίσεις των δύο ομάδων.

Ειδικότερα, ο Αστέρας επιλέγει την έκφραση των επιθέσεων από το αριστερό άκρο με απομονώσεις (iso), είτε σε drive, είτε σε post. Οι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν αρκετά down screens για να βγει με κάποιο mismatch ο άσσος ψηλά, αλλιώς έτρεχαν repicks.

Απόλυτα κομβικό το επιθετικό ριμπάουντ στην προτελευταία τους επίθεση, αφού μπέρδεψε την άμυνα και τα μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα να προκύψει το τρίποντο της γωνίας, που ήταν σχεδόν όλο το ματς.

Από την άλλη πλευρά, ο Ίκαρος προσπαθούσε με give n go και hand offs να κυκλοφορήσει την μπάλα ενώ στα picks με το 4αρι της χρησιμοποιούσε pop out ή short roll με διάθεση να χτυπήσει την πλάτη της αντίπαλης άμυνας με back door πάσες, βλέποντας τα κοψίματα στην baseline ή το post.

Η άμυνα του Αστέρα στο post ήταν πολύ καλή (είτε 3/4 είτε front) και είχε ως αποτέλεσμα δύο πολύ κρίσιμα κλεψίματα στα λίγα λεπτά που δείχνει το βίντεο. Στα picks μακριά από την μπάλα ακολουθούσαν είτε από κάτω (under)  είτε στην πλάτη (shadow). Η άμυνα του Ικάρου ήταν πιο στατική ίσως και ζώνη 2-3. Επέλεγε περισσότερο να τζογάρει στο σουτ, παρά να δεχτεί καλάθι από μέσα. Το πλήρωσε σε δύο περιπτώσεις, που οι κόκκινοι έδειξαν μεγάλα αποθέματα.

Επιμέλεια: Outsider