Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Ακαδημία Ελευσίνας: Πώς «έκλεψαν» τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι – Κόστισαν τα rebounds

Μια σπουδαία αναμέτρηση έλαβε χώρα στο ΣΕΦ για το πρωτάθλημα της Α΄Ανδρών στην Εσκανά. Ίκαρος Ν. Σμύρνης και Ακαδημία Ελευσίνας διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τους γηπεδούχους να χάνουν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους, αφού ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση με buzzer beater των μετέπειτα νικητών.

Το σκορ ήταν χορταστικό με 101-110 να μας μπέρδεψε στην πρώτη ανάγνωσή του!

Πάμε να αναλύσουμε τον αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ότι οι δυο ομάδες έχουν μπει φουριόζες στο γήπεδο και προσπαθούν να τρέξουν, ανοίγοντας τον ρυθμό και δίνοντας ένα πολύ ωραίο θέαμα στους ανθρώπους της εξέδρας. Ο Ίκαρος προσπαθεί να βρει την αδύνατη πλευρά και το τρίποντο στο δεξί 45άρι μέσω του ποστ ή μέσα από drive. Επίσης βγάζει μερικά zipper cuts ή Iverson cuts, ώστε να δώσει εν κινήσει την μπάλα στους περιφερειακούς του και αυτοί να χτυπήσουν άμεσα στο curl ή να διαβάσουν (και το κάνουν σωστά αυτό) κάποιο mismatch.

Η άμυνα της Ακαδημίας είναι κάπως παθητική, δείγμα του ότι οι παίκτες μάλλον έχουν υποτιμήσει τον αντίπαλο. Η Ακαδημία επιθετικά επίσης πάει σε Up Tempo, αλλά τρέχει κάποια picks και βάζει κάποια Flare Screens, ώστε να βγάλει ελεύθερα σουτ. Παίρνει τα σουτ μέσης απόστασης με τον ψηλό της, γενικά είναι όμως άστοχη και έχει πολλά λάθη, ενώ η motion offence παράγει καλές ευκαιρίες για καλές πάσες.

To 2o δεκάλεπτο είναι “το δεκάλεπτο της πλάτης”. Αμφότερες οι ομάδες δείχνουν μια ξεκάθαρη επιλογή στο ποστ, με τον Ίκαρο με την είσοδο του 10 να φθείρει αρκετά τον αντίπαλο (κερδίζει τρία απανωτά φάουλ), αλλά κάνει κάποια λάθη και έχει 2/4 βολές. Έπειτα τρέχει πικς ψηλά, όπου εκμεταλλεύεται το under της Ακαδημίας και έχει άπλετο χώρο και χρόνο για να δει το καλάθι, τιμωρώντας την με τρία τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο (αν μετρήσαμε σωστά). Η Ακαδημία αλλάζει και αντιμετωπίζει με “σκιά” του γκαρντ το πικ, όμως το ότι αφήνει τον ψηλό της σε βάθος και αδρανή σε αυτές τις συνεργασίες, της κοστίζει.

Επιθετικά η Ακαδημία ψάχνει κι αυτή το ποστ κυρίως με τον 12, ο οποίος παίρνει ένα down screen, μήπως δημιουργηθεί κάποιο mismatch. Παίζει κυρίως με fade away ή γυρνώντας με πρόσωπο και σουτάρει χρησιμοποιώντας αποτελεσματικά το ταμπλό. Εδώ να βάλω μια παρατήρηση, ότι οι παίκτες του Ίκαρου αποφεύγουν την επαφή και παραχωρούν εκατοστά σε έναν ελαφρύ ψηλό, αφήνοντάς τον να μπει στα καλά του σημεία και να νιώσει πολύ βολικά. Με το πλεονέκτημα του ύψους δε και του καλού σουτ από μέση-κοντινή απόσταση, κρατά την Ακαδημία από το να γνωρίσει ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο. Νομίζω, ότι η άμυνα στο ποστ εδώ είναι αστεία και ο προπονητής στο ημίχρονο πρέπει να τους κατσαδιάσει άσχημα. Η Ακαδημία συνεχίζει τα πολλά λάθη και επιλέγει το ποστ για να παγιώσει κάπως τον ξέφρενο ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Ίκαρος με τον 10 στο ποστ δέχεται παγίδες, όταν ξεκινά την ντρίμπλα του, ενώ οι περιφερειακοί του δεν κάνουν κάποιο κόψιμο, όταν ο προσωπικός τους αμυντικός γυρνάει την πλάτη του σε αυτούς. Μέγα λάθος.

Β ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκινά με τρίποντο μετά από αριστερή ντρίμπλα του 6 για την Ακαδημία και παρ’ όλα αυτά στην επόμενη επίθεση σε αριστερό πικ, ο αμυντικός παίζει από κάτω, ξεχνώντας τη σύνδεση του παίκτη με το καλάθι και δέχεται δεύτερο σερί τρίποντο. Την ίδια ώρα, η Ακαδημία μπήκε στο Β’ μέρος με 2-3 ζώνη και στην πρώτη επίθεση ο Ίκαρος βρίσκει τρίποντο στην εκπνοή, διαβάζοντας σωστά το κενό της εν λόγω αμυντικής διάταξης.

Ο Ίκαρος δεν θέλει να μπλέξει σε επιθέσεις με ζώνη άμυνας και έτσι προσπαθεί είτε με early post είτε με άμεσο αιφνιδιασμό να χτυπήσει. Σε σετ καταστάσεις βάζει ένα flare στο κάτω παίκτη πλευράς της πίσω γραμμής ζώνης ώστε να βγει τρίποντο γωνίας ή 45 μοιρών. Οι δυο μπροστά παίκτες της αμυντικής διάταξης της Ακαδημίας κάνουν εξαιρετική δουλειά τόσο στο πικ που γίνεται ψηλά, όσο και στην πάσα, βγάζοντας deflections. Ειδικά ο 10, που επίσης βγάζει αιφνιδιασμούς γρήγορα. Επιθετικά η Ακαδημία βγάζει το γνωστό της σύστημα που είχαμε αναφέρει τις προάλλες αλά Πιτίνο, όμως το εμπλουτίζει με ένα Cut από τον τελευταίο screener και βγαίνει καλό νόημα. Ο 13 κάνει καλή δουλειά, αφού και στο ποστ, όταν μαζεύει η άμυνα, πασάρει άριστα στην αδύνατη πλευρά, δημιουργώντας fast breaks μισού γηπέδου. Επίσης με τον 13, η Ακαδημία απαντά, βγάζοντάς τον στο High Post, για να εκμεταλλευτεί το ύψος και την πάσα του, ώστε να δει τη back door λόμπα και να αντιμετωπίσει τη front άμυνα στο ποστ του Ικάρου για τον 12 της Ακαδημίας. Ο αντίστοιχος 12 του Ικάρου διαβάζει φάσεις και έρχεται σε βοήθειες, βγάζοντας εντυπωσιακά blocks. Μέχρι τώρα η εικόνα των δυο ομάδων δεν δείχνει ότι η Ακαδημία μπορεί εύκολα να επανέλθει στο ματς.

Παράταση και συμπεράσματα

Πρωταγωνιστής στην παράταση το ‘3’ από την Ακαδημία. Όχι μόνο βάζει δυο τεράστια τρίποντα, αλλά φέρνει μια πολύ έξυπνη help defence σε κατακόρυφη άμυνα, που οδηγεί σε λάθος σε πολύ κρίσιμη επίθεση για τον Ίκαρο.

Συνοψίζοντας, ο Ίκαρος δεν πίστεψε ότι μπορεί να κερδίσει όταν επέστρεψε η Ακαδημία και δεν είχε το μυαλό να παίξει πιο έξυπνα, να πάει στο ποστ και να κερδίσει βολές (ακόμα και αν δεν ήταν τόσο εύστοχος). Η Ακαδημία πιο έμπειρη πήρε το ματς, ουσιαστικά κλέβοντάς του. Είναι από τις νίκες που χτίζουν πρωταθλητές. Ο Ίκαρος απεναντίας ίσως να το πληρώσει αυτό κυρίως ψυχολογικά. Θα έχει ενδιαφέρον η συνέχεια. Μπορούσε αλλά του έλειψε ένα ζευγάρι από σίγουρα χέρια στο τέλος και φυσικά κάποια πολύτιμα χαμένα αμυντικά rebounds.

Η Ακαδημία βρέθηκε στη θέση που βρέθηκε λόγω πολλών λαθών (κάπου στο 20 μέτρησα). Χωρίς αυτά θα ήταν πιο εύκολα μέσα στο ματς, ωστόσο η αντίδραση είναι αξιέπαινη.Το κακό είναι ότι τα περισσότερα λάθη ήταν στις μεταβιβάσεις και όχι για παράδειγμα σε βήματα, 3 δεύτερα ή πάτημα γραμμής κλπ. Αυτό πρέπει να προβληματίσει.