Έσπασαν καρδιές στα ημιτελικά της EL!

Δυο σπουδαία παιχνίδια επιφύλασσαν οι ημιτελικοί της EuroLeague, με τον Ολυμπιακό να πέφτει στην εκπνοή από το σπαθί του καλύτερου ίσως παίκτη της διοργάνωσης και τη Real με ραψωδία στο δεύτερο ημίχρονο να φέρνει (ξανά) τούμπα τα προγνωστικά.
Αναλυτικά:

Olympiacos Piraeus – Anadolu Efes Istanbul: 74-77

The EuroLeague Final Four: Micic tops Olympiacos and silences 12,000 Greek  fans with a three-pointer at the buzzer | Sports

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με κύριο εκφραστή του παιχνιδιού του τον Fall πήρε εξ αρχής τα ηνία στο σκορ. Η άμυνα του Παπανικολάου στον Micic οδήγησε τον Σέρβο σε νευρικές αποφάσεις, όμως ο Larkin ήταν εκεί, για να στηρίξει την ομάδα του και με 16 πόντους από το ημίχρονο να της επιτρέψει να μείνει σε απόσταση αναπνοής, πηγαίνοντας για τα αποδυτήρια (43-42 ο ΟΣΦΠ). Στην επανάληψη ωστόσο όλα άλλαξαν. Η Efes συνέχισε να πυροβολεί από τα 6.75 και με τον X-Factor να βρίσκεται στο πρόσωπο του Elijah Bryant (16 PTS, 6 REB, 1 STL, 1 BLK) αλλά και του Chris Singleton (5 PTS, 5 REB, 2 STL), μπόρεσε στην 3η περίοδο να τρέξει ένα επιμέρους 15-24, το οποίο έκλεισε στο 20-24 και που της έδωσε το προβάδισμα, το οποίο δεν έχασε ποτέ. Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε μπει σε διαδικασία συνεχών sprints, το passing game των Τούρκων ήταν σε πολύ καλό επίπεδο (20 τελικές για 8 λάθη) και οι ματιές προς το καλάθι πολλές και καθαρές. Όπως ο Larkin κράτησε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, έτσι ακριβώς και ο Dorsey στην 3η περίοδο, όπου πέτυχε τους 10 από τους συνολικά 11 πόντους του, όταν η Efes έδειχνε να προσπαθεί να χτίσει μια διψήφια διαφορά. Το underperformance του Vezenkov (1/8 3PT, 1/2 2PT), καθώς και το μέτριο παιχνίδι του Σλούκα (11 πόντοι με 2/6 FG, δεν βγήκε μπροστά όταν χρειάστηκε) δεν επέτρεψαν στους Πειραιώτες να βρουν το πραγματικά μεγάλο σουτ, που θα έβαζε φωτιά στο παιχνίδι. Μάλιστα το αχτύπητο δίδυμο του Ataman, Micic & Larkin, με 1/4 βολές στο τελευταίο μισό λεπτό λίγο έλειψε να στείλουν την ομάδα τους στον γκρεμό, όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν αρκετά άστοχοι από το τρίποντο (7/25) και νευρικοί στις κρίσιμες στιγμές. Και εκεί που όλα έδειχναν παράταση, τον λόγο πήρε ο Micic, που επεδίωξε και κέρδισε προσωπική άμυνα με τον Vezenkov και πέτυχε το μεγαλύτερο σουτ της καριέρας του, σκοτώνοντας κάθε ελπίδα των κυπελλούχων για συμμετοχή στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου.
Αυτό είναι το μπάσκετ, για αυτό το αγαπάμε, για αυτό μας κρατά ξάγρυπνους πολλά βράδια. Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι αυτό που όλοι ήλπιζαν, όμως το μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα, κατά τη γνώμη μας, και στη συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών κερδίζει ο καλύτερος.

FC Barcelona – Real Madrid: 83-86

Barcelona - Real Madrid | Novasports

Η “βασίλισσα” θα διεκδικήσει για ακόμα μια φορά το στέμμα της, απέναντι στην πρωταθλήτρια Efes, το Σάββατο. Το παιχνίδι ήταν μια διαφήμιση του μπάσκετ, με τη Real να φέρνει τούμπα το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην 3η περίοδο, όπου έτρεξε επιμέρους 11-26. Παίζοντας με τους πιο παιγμένους παίκτες του σε αυτό το επίπεδο, o Laso ακούμπησε στις γνωστές και αγαπημένες του Diamond διατάξεις, καθώς και σε floppy επιθέσεις με απανωτά picks και repicks. Η Barcelona, που είχε τον Καλάθη σε πολύ άτολμη αλλά εξαιρετική δημιουργικά βραδιά (9 τελικές για 0 λάθη, τρομερός αριθμός για τέτοιο ματς), πλην των Laprovittola (17 πόντοι) και Davies (15) είχε σε τρομακτική βραδιά τον Mirotic που σταμάτησε στους 26 με 4/7 δίποντα και τρίποντα και 6/6 βολές συν 12 rebounds και 5 assists. Από τη Real, Yabusele και Causeur είχαν 18, ενώ 15 σημείωσε ο Llull, ο οποίος έπαιξε πολύ μεγάλο μέρος του ματς στον άσο, μετά τον τραυματισμό του Goss μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Laso, γνωρίζοντας ότι η Barca στα τελευταία μεταξύ τους ματς έχει βρει έναν συγκεκριμένο τρόπο αντιμετώπισης στον Tavares (χτυπά συχνά με short roll του Davies, που έχει το σουτ μέσης απόστασης), επέλεξε να παίξει το πιο κρίσιμο μέρος του ματς χωρίς τον γίγαντά του και, δίνοντας αρκετά λεπτά στο ‘5’ εκτός από τον Poirier και στον Yabusele. Δικαιώθηκε εκ του αποτελέσματος, με τον δεύτερο να έχει 8 rebounds και τον πρώτο 5 (αμφότεροι από 3 επιθετικά, ο Yabusele πήρε και αυτό που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση) συν όμως 3 κοψίματα.
Για την Barcelona η σεζόν κλείνει με αρνητικό πρόσημο, ενώ η αγέραστη Real δείχνει εκ νέου, ότι η συνοχή και τα χιλιόμετρα μαζί σαν σύνολο, θα είναι πάντα αξίες ανεκτίμητες, που ακόμα και αν είσαι σε κακή μέρα, ακόμα και αν έχεις προβλήματα, ακόμα και αν τα χρόνια έχουν περάσει, θα αρκούν, για να σε περάσουν στην απέναντι όχθη του ποταμού…

Επιμέλεια: Outsider